Až se budete pohybovat na svých výletech mezi Kněžmostem a Branžeží, tak si určitě všimnete odhaleného pískovce za loukou. Asi tak někde tady.

Je to bývalý pískovcový lom a roku 1902 zde dělníci nalezli lebky, stoličky, obratle a pánve minimálně tří nosorožců. Podle tvaru dvou lebek a dalších kostí bylo určeno, že jde o Rhinoceros Tichorhinus – Nosorožec Srstnatý – Coelodonta Antiquitatis, to je prý dnešní vědecký název.

Prostě nosorožec, akorát s chlupama. Aspoň takhle mi ho několikrát představila umělá inteligence 😀 lepší obrázky jsou třeba tady na gigantes.eu.
Měl chlupatou hustou srst, která mu umožnila přežití v době ledové, byl to býložravec a vyhynul před 14 tisíci lety.
Třetí lebka byla menší, než zbylé dvě a nenašly se k ní adekvátní zuby, ani další kosti. Předpokládá se, že to bylo mládě oněch dvou nosorožců.

Pravděpodobně zde lovili paleolitičtí lovci. Paleolit je období přibližně od 2,6 milionu let před naším letopočtem do přibližně 10 000 let před naším letopočtem. Možná na místě měli svá obydlí a tohle jsou odhozené kosti po obědě, ale taky je možné, že zde byla jen „bourárna“ v loveckém revíru a maso odtud nosili do svých vesnic. Tak o místě přemýšlel Jiří Waldhauser.

Dnes se tu písek již netěží a mezi silnicí a lesem se v létě pasou krávy. Sám jsem přes lom viděl přebíhat mufloní stádo, takže zvířatům se tu asi líbí i dnes, akorát se porcují jinde.

Nosorožce se srstí viděti.
V Suhrovicích mnoho piv vypíti.