Když jsem si procházel knížku ze které čerpám a je to taková moje Rájská bible, tak jsem narazil na povídání o Malé Latríně. Byla zde i fotka, takže jsem si věřil, že to nebude tak těžké najít. A opravdu, při první cílené procházce, jsem místo z fotky našel. Nepřišlo mi to hezké, ani zajímavé, ale byl jsem spokojen.
Střih
Začal jsem si psát tyhle stránky a říkal si, že tohle místo by se sem hodilo. Přečetl jsem si článek ještě jednou a něco mi v něm nesedělo. Místo z fotky je správné, ale má to být převis a ten není ani v blízkém okolí. Moje prvotní spokojenost byla ta tam.

Přišel druhý pokus o prozkoumání místa, jestli jsem něco nepřehlédl. Nic nového jsem však neobjevil.
Takže přišel na řadu dotaz na Jetíka, protože ten ví všechno. A nasměroval mne k místu, kde si myslí, že ona Malá Latrína je. Místo jako takové je pěkné, ale jelikož dostalo takovýhle název, tak mi to stejně nesedí. Každopádně uznávám, že tohle už by se dalo i považovat za místo, kam si nějaký človíček chodí odpočinout, když to nebude na honem 😰

No a co jsem se dočetl od Jiřího Waldhausera?
Na místě nalezl speleoarcheolog Petr Jenč, celý neporušený hliněný koflík. Což se stane výjimečně. Většinou se nachází jen střepy. Vyroben byl v mladší době bronzové, přibližně před 3000 lety.

Nález celé nádoby značí malý pohyb kolem převisu. Nabízí se varianta, že jeskyňka v převisu sloužila, jako malé soukromé obětní místo, kde se příchozí pomodlil k podzemnímu božstvu a zanechal mu pod překlopenou nádobou jedlou obětinu.
Ale kdo ví …
Teď tam najdete maximálně konzervu a vajgly 😪

Nekonejte potřebu pod převisem, může tam být sušenka 😊